Udział w VIII. Tygodniu Konstytucyjnym

Udział w VIII. Tygodniu Konstytucyjnym

W tym roku, po raz kolejny mam przyjemność uczestniczyć jako wykładowca w Tygodniu Konstytucyjnym. W mojej ocenie jest to świetna inicjatywa pomagająca zarówno kształtować świadome postawy obywatelskie wśród naszej młodzieży, jak i poszerzać ich wiedzę o posiadanych przez nich prawach. Serdecznie polecam i zachęcam do zapoznania się z ideą tego wydarzenia.

Ważne!!! Pomoc prawna pro bono dla uczestników protestów po 22.10.2020 - Kielce oraz Warszawa

Ważne!!! Pomoc prawna pro bono dla uczestników protestów po 22.10.2020 - Kielce oraz Warszawa

W związku z napiętą sytuacją wywołaną protestami na terenie całego kraju spowodowanymi wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22.10.2020 r. oraz reakcjami nań - Kancelaria przyłączyła się do akcji pomocy pro bono dla osób zatrzymanych oraz mogących potrzebować pomocy prawnej w związku z udziałem w protestach.

Jak otrzymać tzw. „obrożę” w czasach koronawirusa – czyli kilka słów o dozorze elektronicznym

Jak otrzymać tzw. „obrożę” w czasach koronawirusa – czyli kilka słów o dozorze elektronicznym

Jak to zwykle bywa w pracy Kancelarii, sprawy pojawiają się falowo – ostatnio np. pojawiła się całkiem spora grupa klientów ze sprawami z zakresu prawa karnego. Przy okazji zatem, pomyślałam, że warto przypomnieć kilka podstawowych kwestii związanych z uzyskaniem tzw. „obroży”, „opaski” czy „bransoletki” jak nazywają ją poniektórzy, a formalnie rzecz ujmując – środka technicznego umożliwiającego odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego. Szczególnie w obecnych warunkach, tj. w dobie COVID-19, takie odbywanie zyskało w oczach skazanych na wartości.

Nowe kwalifikacje - mediacje

Nowe kwalifikacje - mediacje

Z przyjemnością informuję, że od lipca 2020 r., zakres świadczonych przez Kancelarię usług zostaje rozszerzony o nowe kompetencje.

Dzięki odbyciu organizowanego przez Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej szkoleniu, uzyskałam tytuł mediatora oraz poszerzyłam posiadaną w  zakresie mediacji wiedzę, by móc świadczyć usługi w tym zakresie na najwyższym poziomie.

Kara umowna – czyli jak skutecznie zabezpieczać swoje interesy w zawieranych umowach

Kara umowna – czyli jak skutecznie zabezpieczać swoje interesy w zawieranych umowach

Częstym problemem Klientów jest nierzetelny kontrahent. Taka nierzetelność przyjmować może różne formy – występować może zarówno pod postacią braku płatności faktur, jak i pod postacią niedochowywania wzajemnych ustaleń, braku realizacji nałożonych na kontrahenta obowiązków, czy też innego naruszenia interesów, np. poprzez nieprzestrzeganie zakazu konkurencji. Jak zatem najskuteczniej zabezpieczyć nasze interesy w zawieranych umowach? Dobrą metodą są tzw. kary umowne.

Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty?

Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty?

W ostatnim okresie do kancelarii zgłasza się coraz więcej osób, które zachęcone obietnicami zysku, gwarancji ochrony kapitału, funkcji ubezpieczeniowej czy też innymi zapewnieniami swoich doradców inwestycyjnych czy pracowników agenta, skorzystały z oferty tzw. polisolokat. W doniesieniach medialnych w odniesieniu do takich osób pojawiało się często określenie „nabici w polisolokaty”. 

Czym więc są te polisolokaty i czy da się cokolwiek zrobić w sytuacji, gdy rozwiązując umowę utraciliśmy znaczącą część naszego kapitału?

Księga wieczysta - częste problemy

Księga wieczysta - częste problemy

Treść księgi wieczystej nie odzwierciedla stanu rzeczywistego – co zrobić?

W praktyce obrotu niezwykle często zdarza się, że treść księgi wieczystej nieruchomości, która zainteresowała klienta, a niekiedy nawet – nieruchomości, która jest własnością klienta i którą zamierza on sprzedać – nie odzwierciedla stanu rzeczywistego. Niejednokrotnie zgłaszają się do mnie klienci, którym zwraca na to uwagę notariusz już na etapie zawierania umowy przedwstępnej dotyczącej nieruchomości. Wówczas staje się to niemałym problemem. Co można zrobić w takiej sytuacji? Jakie opcje ma klient – będący właścicielem nieruchomości, którą np. chce sprzedać?

Zniesienie służebności

Zniesienie służebności

Jak „pozbawić” nieruchomość obciążoną służebności gruntowej czynnej, np. prawa do korzystania z altany ogrodowej, garażu czy innego obiektu usytuowanego na sąsiedniej działce?

Typowy przykład z praktyki – dotyczący przyjmijmy, że Pana Kowalskiego mogącego korzystać z altany czy garażu usytuowanego na sąsiedniej nieruchomości, z którego już niekoniecznie chce korzystać, ponieważ wybudował na swojej działce własny garaż czy altanę i zastanawia się, jak rozwiązać sytuację z właścicielami sąsiedniej nieruchomości, ponieważ np. ma obowiązek partycypowania w kosztach eksploatacji takiego garażu czy altany.

Jak odzyskiwać należności z niezapłaconych faktur?

Jak odzyskiwać należności z niezapłaconych faktur?

Zdecydowanie najczęstszym problemem tzw. obrotu profesjonalnego, tj. stosunków B2B – między dwoma podmiotami biznesowymi – przedsiębiorcami czy spółkami – są niezapłacone faktury.

Co zrobić w takiej sytuacji? Jakie mamy opcje?

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Jak zalegalizować samowolę budowlaną?

Problemem często zgłaszanym przez klientów jest legalizacja samowoli budowlanej. Oto garść najistotniejszych z perspektywy klienta informacji dotyczących tego tematu.

Czym jest samowola budowlana?

Dyskusja o konstytucyjnych wartościach

Dyskusja o konstytucyjnych wartościach

25.10.2019 r. dyskutowałam z uczniami Centrum Kształcenia Awans o tym, dlaczego zmieniając prawo należy mieć poszanowanie dla konstytucyjnych wartości. Były to zajęcia w ramach VII Tygodnia Konstytucyjnego, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy.

Konferencja naukowa na UJK

Konferencja naukowa na UJK

17.10.2018 r. miałam przyjemność uczestniczyć jako prelegent w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt. ,,Działalność gospodarcza w dobie przemian – aspekty prawne, ekonomiczne i etyczne” organizowanej przez Instytut Prawa, Ekonomii i Administracji (Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu) Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Uwagi do projektu zmian ustawy

Uwagi do projektu zmian ustawy

W ramach mojej kadencji Wiceprzewodniczącej Sekcji Prawa Gospodarczego i Handlowego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie, wraz z Przewodniczącym Sekcji – adw. dr Kamilem Szmidem byliśmy autorami oficjalnych uwag do projektu zmian ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz ustawy o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych.

Opiniowanie projektów ustaw

Opiniowanie projektów ustaw

Jako członek oraz Wiceprzewodnicząca Sekcji Prawa Gospodarczego i Handlowego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie aktywnie angażowałam się w opiniowanie ówczesnych projektów ustaw.